Buradasiniz: Ana sayfa - Netten Para Kazan - E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

e ticaret nedir logo 300x300 E Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Son zamanların en popüler olan konularından biri de hiç şüphesiz ki e-ticaret’tir. Büyük holdinglerin bile geçmekte geç kaldıklarını kabul ettikleri bir sektör olan e-ticaret, en basit anlamıyla ticaretin internete taşınmış şeklidir. İnternet kullanıcıların, ihtiyaç duydukları ürünleri mağazalardan ziyade internet ortamında beğenip seçmeleri ve almaları bu sektörün gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır.

E-ticaretin son yıllarda çok yaygınlaşmasının en büyük sebebi internet abonelerinin artmasıdır. Bundaki en önemli etki ise şüphesiz, internetin eskiye oranla daha ucuza ve daha kullanışlı bir hale gelmesidir.

E-ticaretin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli bir hale geldiğinden bahsettikten sonra da e-ticaret yapmak için ne gerekir onlardan bahsedelim. Bu konuda öncelikle şunu söylemek gerekir ki; temel olarak e-ticaret iki şekilde yapılır:

1- E-ticaret sitesi üzerinden e-ticaret yapmak
2-İlan siteleri üzerinden (gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi) e-ticaret yapmak.

Şimdi de bu iki maddeyi tek tek açıklayalım:

1.E-Ticaret sitesi üzerinden e-ticaret yapmak:

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bunun için ilk ihtiyacımız olan şey bir e-ticaret sitesidir. E-ticaret sitesi için ihtiyaç duyulan ilk şeyler ise sıradan bir internet sitesinde olması gereken domain (alan adı) ve hostingdir. Bunlardan kısaca bahsetcek olursak, domain internet sitemizin adıdır. Örnek: kazancfikirleri.com bir alan adıdır. Hosting ise sitemizin içinde bulunan her bilginin barındırıldığı bölümdür.

Domain ve hostingten sonra bir e-ticaret sitesinde olması gereken en önemli özellik, sitede müşterinin kredi kartıyla ödeme yapmasını sağlayan sanal pos sistemidir. Sanal pos için bankalara başvurmanız ve başvurunuzun onaylanması gerekmektedir. Sanal pos sağlamak zor ve uzun süren bir işlemdir. Sanal posa alternatif bir çözüm olan PayU sistemini ise ayrı bir yazımda kaleme alacağım.

Eğer site yapımı konusunda herhangi bir bilgi ve birikiminiz yoksa bunu uygun fiyata yapan şirketler vardır. Google’ da küçük bir araştırma yaparak bu şirketlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitesi nasıl yapılır bunu da ayrı bir yazım da değineceğim. (Konu çok geniş olduğu için tek başlık altında tutmak istemiyorum.)

2-İlan Siteleri Üzerinden E-ticaret Yapmak:

İlan siteleri üzerinden E-ticaret yapmak, kendi e-ticaret siteniz üzerinden ticaret yapmaktan çok daha kolay ve kısa süren bir işlemdir. En önemlisi sanal pos ve site yapımı gibi işlemlerle uğraşmadan, sadece ürünlerinizin fotoğraflarını ilan sitelerine  koyup açıklamalarını ve  fiyatlarını yazarak satılmasını beklerseniz.

Ülkemizde üyelerine e-ticaret yapma imkanı sağlayan en büyük ilan siteleri ise gittigidiyor.com, sahibinden.com, sanalpazar.com ve hizlial.com’ dur. Bu siteler, havuz sistemiyle çalıştıkları için müşteri ürünü aldıktan sonra ödemesi ilk olarak sitenin havuzuna geçer ve satıcı ürünü gönderdikten sonra, müşterinin siparişini almasının ardından onay verir ve ödeme satıcının banka hesabına site yönetimi tarafından yapılır. İlan siteleri bu hizmet için ürün bedelinin üzerinden %5-%10 oranında komisyon alırlar.

Eğer e-ticarete yeni başlayacaksanız benim tavsiyem ilan siteleri üzerinden başlamanız yönünde olacaktır. Burda yaptığınız satışlarla belli bir birikim yaparak kendi e-ticaret sitenizi kurmak için iyi bir sermayeye sahip olabilirsiniz.

 

 

Etiketler:,


Yorum yapın