Buradasiniz: Ana sayfa - Bilgi Bankası - Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?

Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?

Tcmb Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir?Merkez Bankasının en temel görevi yurt içindeki para dengesini kurmak, enflasyon karşısında milli paranın değerini korumaktır. Bu bizim ülkemiz için enflasyon karşısında Türk Lirasını korumak anlamına gelebildiği gibi diğer ülkelerde de kendi paralarını korumak anlamına gelmektedir. Bu görevi yerine getirirken, Merkez Bankası’ nın en önemli özelliği para basmaktır. Merkez Bankası para basarak ya da bastığı parayı geri çekerek enflasyon-milli para dengesinin korumasını sağlar.

Merkez Bankasının % 55′lik hissesi kamuya yani devlete ait olup kalan kısmı ise parçalı hisseler şeklindedir. Merkez Bankasının yöneticileri Bakanlar Kurulu tarafından atanırlar ve atandıkları görevde 5 yıl hizmet verirler. Kendisinin özerk bir yapısı olmasına rağmen atamaları Bakanlar tarafından gerçekleştirilen bir devlet kurumudur. Devletle organize halinde olmasına rağmen alınması gereken kararları kendisi karar verir.

“Merkez Bankası piyasaya müdahale ediyor/etti” gibi ifadeleri basında sıkça duyarız. Bunun birden fazla yöntemi ve nedeni vardır. Yurt içindeki ekonomik konjoktür, dış piyasadaki hareketlenmeler, Merkez Bankasının milli para üzerinde bazı müdahalelerde bulunmasına neden oluyor. Bu müdahaleler 3 şekilde yapılıyor:

-Doğrudan müdahale
-İhalelerle yapılan müdahale
-Söylemle yapılan müdahale

Merkez Bankasının bu müdahalelerindeki temel amacı döviz ile milli para arasındaki dengeyi kurmak ve döviz karşısında milli paranın değer kaybetmemesini sağlamaya çalışmaktır. Bunu söylemişken biraz da Merkez Bankasının piyasaya döviz sürmesi konusunu ele alalım.

Merkez Bankası piyasaya birden fazla yolla ve nedenle döviz sürer. Bunlardan en önemlisi piyasadaki döviz ihtiyacından kaynaklı paniğin önüne geçmek için piyasaya döviz sürmesidir ya da bu durumun tam tersini de yapabilir. Bu müdahaleleri yaparken Sepet Kur denilen bir kura göre belirleme yapılır. Sepet Kur’ u biz Merkez Bankasının istediği değerler olarak algılayabiliriz. Bu kurda döviz tarafına bir eğim varsa ya da milli paraya fazla bir eğitim varsa, Merkez Bankası piyasaya müdahale edebilir.

Etiketler:, ,


Yorum yapın