Buradasiniz: Ana sayfa - Kariyer ve iş ilanları - Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Kimler Vergi Müfettişi Olabilir?

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Kimler Vergi Müfettişi Olabilir?

vergi müfettişliği Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Kimler Vergi Müfettişi Olabilir?Bilindiği gibi devletlerin hizmetlerini yerine getirebilmesi için bir takım maddi kaynaklara ihtiyaç vardır. Vergiler devletlerin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. Vergiler vatandaştan gelen beyana göre toplandığı için, bu beyanların doğru olup olmadığını anlamak için bir de denetim mekanizması gerekmektedir. Bu denetim mekanizmasının ülkemizdeki bugünkü adı Vergi Müfettişliğidir. Vergi Müfettişliği Maliye Bakanlığı bünyesinde Vergi Denetim Kurulu Başkanlığına bağlıdır.

Vergi Müfettiş olabilmek için öncelikle Vergi Müfettişi Yardımcılığı Giriş Sınavına katılmak gerekmektedir. Bu sınava katılmanın bazı şartları vardır. İlk olarak biz bu şartları ele alalım

-657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yazılı nitelikleri haiz olmak. Yani bu maddede yazılı olan suçları işlememiş olmak gerekir. Bu suçlar dolandırıcılık, hileli iflas gibi yüz kızartıcı suçlardır.

-Sınavın yapılacağı tarihte 35 yaşını doldurmamış olmak.

-Yönetmelikte belirtilen yurtiçi ve yurt dışı öğretim kurumlarının birinden mezun olmak.

-Daha önce vergi müfettişliği sınavına hiç girmemiş ya da 1 kez girmiş olmak. Yani bu sınava en fazla 2 kez başvuru yapılabilir.

Vergi müfettişliği kavramı, Vergi Müfettiş Yardımcılığı’ndan sonra gelen bir kavramdır. Bu kavram 2 aşamalıdır. İlk aşama yetki dönemi olup ilk 18 aylık dönemi zamanı kapsar. İkinci aşama ise müfettişliğe geçir dönemidir. Toplam 36 ayın sonunda başka bir sınava girerek, Vergi Müfettişliğine atamanız yapılır.

Vergi Müfettişliği Sınavı Ne zaman Yapılır?

Önceki yıllarda bu sınav Haziran mezunları ve bütünleme mezunları için yapılırdı. 2013 yılında 11-12 Mayıs tarihlerinde yapıldı. Ancak bundan sonraki yıllarda sınavın ne zaman yapılacağına ÖSYM ve Maliye Bakanlığı birlikte karar verecek. Ancak çok büyük ihtimalle yine yılda iki kez Vergi Müfettişi Yardımcılığı Sınavı yapılacaktır. Bu konuda ÖSYM ve Maliye Bakanlığının yürütmüş olduğu bir çalışma halen devam etmektedir.

Vergi Müfettişliği Sınavında Çıkan Sorular Nasıldır?

ÖSYM, mezun olan adayların mezun oldukları bölüme göre sorular hazırlıyor. Örneğin İktisat bölümü mezunusunuz, sınavda size İktisat ağırlık konulardan soru çıkmaktadır. Yani ağrılıklı olarak Vergi, Muhasebe ve Hukuk alanlarında sorular soruluyor. Eğer Hukuk mezunuysanız hukuk soruları daha ağırlıkta olarak soruluyor.

Yazılı sınav sonuçları Maliye Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor ve ihtiyacı olan personel sayısının 2 katı kadar adayı davet ediyor. Örneğin 1000 kişi alınacaksa, Bakanlık 2000 kişiyi görüşmeye davet ediyor. Bu davetlerde adaylar sözlü sınava tabii tutuluyorlar. Bu sınavlarda bilgiden ziyade davranış, kişisel özellikler ve iletişim becerileri gibi özellikler dikkate alınıyor.

 

Etiketler:, , ,


Yorum yapın